دوره 14، شماره 3 - ( 7-1402 )                   جلد 14 شماره 3 صفحات 37-21 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


بخش زراعی و باغی، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، گرگان، ایران
چکیده:   (807 مشاهده)
گوجه‌فرنگی (.Solanum lycopersicum L) یک گیاه مهم تجاری و غذایی است. عوامل متعددی بر رشــد و نمو گوجه‌فرنگی در گلخانه تأثیرگذارند، که یکی از آن‌ها تراکم کاشت مناسب است. بررسی و معرفی بهترین تراکم بوته در سیستم آب‌کشت، می‌تواند اثر چشم‌گیر بر افزایش عملکرد و بهره‌وری تولید داشته باشد. بدین منظور آزمایشی به‌صورت فاکتوریل در قالب طرح کاملاً تصادفی با سه تکرار با دو تیمار رقم (سه رقم دافنیس، ایزمونو و هیراد) و تراکم (در چهار سطح 2، 2/5، 3 و 3/5 بوته در مترمربع) در گلخانه مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در سیستم آب‌کشت انجام شد. در این آزمایش، تعداد خوشه در بوته، تعداد گل در خوشه، درصد ریزش گل، تعداد میوه در خوشه، عملکرد کل بوته، عملکرد در مترمربع، تعداد میوه در بوته، تعداد میوه در مترمربع، میانگین وزن تک میوه، قطر میوه، طول میوه، ضخامت فرابر، همزمان‌رسی میوه‌ها، فاصله بین خوشه‌ها، عملکرد بازارپسند، مواد جامد محلول و pH آب ‌میوه اندازه‌گیری شد. بر اساس نتایج مقایسه میانگین، عملکرد در مترمربع در تراکم زیاد بوته (3/5 بوته در مترمربع) در هر سه رقم به‌طور معنی‌داری بیش‌تر از سایر تیمارها بود. به‌طوری‌که با افزایش تراکم از 3 به 3/5، از 2/5 به 3/5 و از 2 به 3/5 به‌ترتیب در رقم هیراد 2/4، 28/6 و 43/1 درصد، در رقم دافنیس 6/8، 21/7، 23/4 درصد و در رقم ایزمونو 22/7، 35 و 51 درصد افزایش عملکرد در مترمربع مشاهده شد. نتایج نشان داد با افزایش تراکم بوته در مترمربع درصد ریزش گل در بوته‌ها به‌طور معنی‌داری کاهش یافت. بیش‌ترین مقدار مواد جامد محلول در یک رقم (هیراد) در تراکم بیش‌تر مشاهده شد و در دو رقم دیگر تحت تأثیر تراکم قرار نگرفت. pH آب میوه در دو رقم دافنیس و ایزمونو در تراکم 3/5 بوته در مترمربع به‌طور معنی‌داری کم‌تر از سایر تیمارها بود، ولی در رقم هیراد تفاوتی در این صفت بین تراکم‌های مختلف مشاهده نشد. بر اساس نتایج این پژوهش پیشنهاد می‌شود تراکم کشت گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای در سیستم آب‌کشت در استان گلستان می‌تواند تا 3/5 بوته در مترمربع افزایش یابد. 
متن کامل [PDF 1184 kb]   (540 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روابط خاک (بستر رشد) و گياه در كشت‌هاي گلخانه‌اي
دریافت: 1402/2/26 | پذیرش: 1402/4/10 | انتشار: 1402/9/28

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.